Aranżacja małej łazienki – co wybrać?

Urządzamy łazienkę w bloku. Jak dobrze zagospodarować wnętrze, aby było przede wszystkim funkcjonalne, pojemne i wizualnie powiększone?

Małe pomieszczenie, duża niewiadoma

Ograniczenia metrażu krzyżują plany niejednego właściciela łazienki w typowym mieszkaniu deweloperskim. Aby dobrze wykorzystać daną przestrzeń, warto zapoznać się z prostymi metodami. Ułatwią one codzienne funkcjonowanie oraz wizualnie powiększą łazienkę.

Światło w roli głównej

Wizualne powiększenie przestrzeni to głównie gra światłem. Dobrym pomysłem są wielkoformatowe płytki ścienne z połyskiem. Odbijające się od nich światło wzmocni wrażenie przestrzeni, a wykorzystanie dużych płytek z cienkimi i rzadko ułożonymi fugami stworzy wrażenie jednolitej powierzchni ściany. Dodatkowo w małych przestrzeniach zazwyczaj sprawdzają się jasne kolory ścian, które dobrze współgrają z łazienkowym światłem. W łazience najlepiej zastosować system oświetleniowy, który można dostosować do własnego projektu. Dobrym rozwiązaniem jest kilka punktów świetlnych. Sprawdzi się to podczas subtelnego wydzielania stref w pomieszczeniu, np. neutralne światło będzie odpowiednie przy umywalce, gdzie wykonujemy rutynowe zabiegi pielęgnacyjne. W okolicach prysznica lub wanny wystarczy światło mniej intensywne. – Tego rodzaju wygodę zapewnia system Loox LED ze specjalną oprawą MULTI-WHITE, który pozwoli na zmianę temperatury barwowej w zależności od potrzeb. Dodatkowo w takim pomieszczeniu warto też zwrócić uwagę na klasę szczelności IP44 chroniącej oświetlenie przed wilgocią – mówi Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia z firmy Häfele.

Urządzajmy praktycznie

Podczas aranżacji małej łazienki należy pamiętać o zasadzie minimalizmu i wizualnego porządku, który zdecydowanie ułatwi korzystanie z tego pomieszczenia. Popularnym rozwiązaniem dla przechowywania przedmiotów codziennego użytku są zabudowy łazienkowe z wysuwanymi szufladami. – Seria szuflad Matrix S Slim, z odchudzonymi bokami o grubości 13 mm, oferuje  zwiększoną pojemność użytkową. System pozwala w maksymalny sposób wykorzystać miejsce w łazience – mówi Michał Kichler manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Warto też zaznaczyć, że szuflada posiada udźwig do 35 kg, co pozwala zagospodarować miejsce na środki czystości.

Skutecznym rozwiązaniem utrzymania porządku w zabudowach łazienkowych są wkłady i sortowniki do szuflad. Dzięki temu kosmetyki oraz inne produkty będą na swoim miejscu, a mała łazienka nie zostanie przytłoczona liczbą rzeczy codziennego użytku. Dobrym rozwiązaniem są również kosze na bieliznę wbudowane w szuflady oraz poziome uchwyty do szafek, które mogą także pełnić funkcję wieszaka na ręcznik przy umywalce.

Detal tworzy całość

W małych łazienkach warto zastosować wyróżniające się dodatki. W aktualnych trendach aranżacyjnych główną rolę odgrywają akcesoria łazienkowe w kolorze. Mogą to być mydelniczki, uchwyty lub nawet wieszaki na ręczniki, które odznaczają się na tle wnętrza. – Również doskonałym pomysłem na uatrakcyjnienie niewielkiego pomieszczenia są lustra, zwłaszcza te podświetlane, które spełniają funkcję dekoracyjną oraz pogłębiającą przestrzeń – mówi Michał Kichler.

Urządzenie małej łazienki może być proste. Wystarczy zastosować techniki, które wizualnie powiększają przestrzeń oraz użyć funkcjonalnych rozwiązań, które z pewnością zadowolą właścicieli najmniejszych wnętrz.

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.