Aranżacja jadalni: na jaki stół i krzesła postawić?

Wiele osób od eleganckich restauracji czy klimatycznych kawiarni woli kameralne spotkania przy… stole w jadalni. To miejsce, które w wielu domach pełni reprezentacyjną funkcję. Spędzanie czasu w jadalni musi wiązać się więc nie tylko z przyjemnością, ale również wygodą! Nawet najwytrwalsi rozmówcy nie wytrzymają przecież długo na niekomfortowych krzesłach czy przy źle ustawionym stole. Spraw, by Twoja jadalnia zyskała na funkcjonalności oraz designie! Wybierz meble, które zachwycą Twoich gości, i zobacz aranżacje przygotowane przez markę Dekoria.


Komfort w jadalni to podstawa, a wybór odpowiednich mebli nie należy do najprostszych! Co zrobić kiedy nie masz pomysłu na aranżację tego wnętrza? Jak wybrać odpowiedni stół oraz krzesła, gdy nie masz pewności co do stylu mieszkania? Jak nie zgubić się w gąszczu meblarskich ofert rynkowych?


Sprawdź aranżacje jadalni przygotowane przez markę Dekoria i zainspiruj się do zmiany!

Dekoria.pl, stół Elipse 130 x 75cm, krzesło Essence grey wys. 84 cm
Wybór mebli do jadalni – czym się kierować?
Jeśli masz wątpliwości co do wyboru stołu, przed jego zakupem zwróć uwagę na:
• kształt stołu – w niewielkich mieszkaniach idealnie sprawdzi się mały, okrągły stół ustawiony na środku jadalni. Jego forma optycznie powiększy pomieszczenie i nada mu lekkości.
• uzyskanie swobodnego dostępu do stołu – zachowaj co najmniej 70–80 cm przestrzeni między stołem a ścianą czy sąsiadującymi meblami,
• wysokość stołu – standardowo waha się ona w granicach 74–76 cm.
Jeśli masz wątpliwości co do wyboru krzeseł idealnych, przed ich zakupem zwróć uwagę na:
• liczbę osób, która będzie korzystała z krzeseł przy stole – jedno krzesło zajmuje ok. 60 cm,
• dopasowanie wysokości siedziska do wysokości blatu – idealna wysokość siedziska względem podłogi to 45–49 cm.
• dobór wysokości oparcia krzesła – nie powinno ono wystawać wyżej niż 20 cm ponad blat stołu.
Jakie meble w jakim wnętrzu?
Wybór odpowiedniego stołu może okazać się dla wielu dużym wyzwaniem. Mnogość kolorów, kształtów oraz materiałów nie ułatwia podjęcia decyzji. Obecnie poza tradycyjnymi prostokątnymi i kwadratowymi stołami mamy do wyboru szereg innych – o nietypowych, oryginalnych formach. Zmienia się także moda na podstawy stołów.
Coraz większą popularnością cieszą się stoły o dwóch lub trzech nogach, w oryginalnych konfiguracjach oraz kształtach. Aby wybrać stół idealny, przeanalizuj dokładnie stylistykę wnętrza.


Jeśli posiadasz lub chcesz uzyskać:
• jadalnię w stylu klasycznym – wybierz drewniany stół uzupełniony o stylowe rzeźbienia i frezowania, które dodadzą mu lekkości. Dobierz do stołu także drewniane krzesła.
• jadalnię w stylu loftowym – zdecyduj się na stół o drewnianym i solidnym blacie. Drewno to bardzo trwały, naturalny materiał odporny na starzenie. Wykonany z niego stół to gwarancja stabilności. Do najbardziej wytrzymałych blatów należą te wykonane z dębu, buku czy jesionu.

Industrialne wnętrza cieszą się coraz większą popularnością. W naszym sklepie przygotowaliśmy kilka propozycji mebli do takiego wnętrza m.in. stół Craft, wykonany z metalu oraz drewna kauczukowego – jego metalowa konstrukcja tworzy symetryczną podstawę, w którą wpisane są litery X. Warto jednak podkreślić, że drewniane blaty świetnie sprawdzą się nie tylko w loftowych wnętrzach. Drewno to bardzo uniwersalny materiał – jego odpowiedni rodzaj czy kolor z pewnością znajdzie miejsce w niemal każdej stylistyce wnętrza – mówi Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.


Dekoria.pl, stół Craft 200 x 95 x 76 cm, krzesło Sogo Brown, krzesło Shape Black
• jadalnię w stylu romantycznym – zestaw meble do jadalni z różnych stylów – pod warunkiem przestrzegania zasady konsekwencji kolorystycznej. Wybierz meble drewniane o tym samym wybarwieniu, a jeśli to możliwe również podobnym usłojeniu.
• jadalnię w stylu nowoczesnym – dobierz meble z naturalnego drewna, które idealnie prezentują się na tle białych ścian i w otoczeniu szarych dodatków. Możesz zdecydować się również na modne obecnie rozwiązanie, w którym krzesła różnią się od stołu stylem i materiałem, z którego zostały wykonane.
• jadalnię w stylu rustykalnym – postaw na stół i zdobione, drewniane lub tapicerowane krzesła, wykonane z ciepłego odcienia drewna. W tym stylu świetnie sprawdzą się meble w białym kolorze.

Dekoria.pl, stół Sammy 160 x 90 x 77 cm natural, krzesło Shape White, krzesło Andrea Grey
Aranżacja jadalni daje duże pole manewru. To miejsce, w którym mogą się spotykać różne style – kupiony przez nas stół wcale nie musi być z tej samej kolekcji co krzesła. Najważniejsze, by wybrane meble odzwierciedlały gusta oraz potrzeby ich właścicieli. Więcej inspiracji oraz aranżacji znajdziesz na stronie marki Dekoria.pl.

Translate »