Komfort w nieruchomościach zyskuje nowy wymiar – napędzany technologią, przewidujący potrzeby mieszkańców i zintegrowany z systemami zarządzania energią. Nowoczesne instalacje HVAC stają się dziś jednym z kluczowych wyróżników innowacyjnych inwestycji nieruchomościowych, a różnica w wycenie między standardowym smart home a domem wyposażonym w predykcyjne systemy może sięgać nawet 40 proc. Jakie rozwiązania projektują dziś najlepsi specjaliści MEP i jakie technologie kształtują przyszłość rynku ekskluzywnych inwestycji mieszkaniowych?
Analizy rynku nieruchomości w segmencie najbardziej innowacyjnych nieruchomości pokazuje, że różnica w wycenie między standardowym „basic smart” a „AI-powered luxury” może sięgać nawet 40 proc., co przekłada się bezpośrednio na rosnące znaczenie zaawansowanych systemów technologicznych.
– Inteligentne systemy HVAC nowej generacji wkraczają coraz aktywniej na rynek zarówno jeśli chodzi o segment nowoczesnych biurowców, jak i o szeroki rynek inwestycji luksusowych. Można powiedzieć, że serce każdego luksusowego smart home stanowią predykcyjne systemy klimatyzacji wykorzystujące sztuczną inteligencję. Najnowocześniejsze instalacje HVAC wykraczają daleko poza tradycyjną regulację temperatury i dziś oferują kompleksowe zarządzanie mikroklimatem w każdym pomieszczeniu niezależnie
– zwraca uwagę Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.
Strefowa klimatyzacja z AI, systemy odzysku ciepła, predykcyjne zarządzanie jakością powietrza
Jakie rozwiązania dziś projektują najlepsi inżynierowie i specjaliści MEP?
– Po pierwsze, strefowa klimatyzacja wspomagana AI, która dzieli dom na niezależne strefy klimatyczne, każda z własnymi czujnikami temperatury, wilgotności, jakości powietrza i obecności osób. Algorytmy uczenia maszynowego analizują wzorce zachowań użytkowników, automatycznie dostosowując parametry klimatu przed ich przybyciem do konkretnych pomieszczeń. System wie, że właściciel codziennie o godz. 7 wchodzi do gabinetu i przygotowuje optymalną temperaturę oraz wilgotność powietrza już 15 minut wcześniej. Po drugie, domy zaczynają być wyposażane w wymienniki ciepła z odzyskiem entalpii. Tego rodzaju systemy – dobrze zaprojektowane – potrafią osiągać sprawność nawet 95 proc. Systemy te nie tylko odzyskują ciepło z powietrza wywiewanego, ale także regulują wilgotność, zapewniając idealny komfort przy minimalnym zużyciu energii. I po trzecie, to predykcyjne zarządzanie jakością powietrza, czyli inteligentne systemy wentylacji monitorujące w czasie rzeczywistym poziom CO2, pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, lotnych związków organicznych oraz alergenów. Na podstawie prognoz pogody i danych o zanieczyszczeniu zewnętrznym system automatycznie przełącza między trybami recyrkulacji a napowietrzaniem świeżym powietrzem
– wylicza Kosieniak.
Jak wskazuje, zestaw możliwych do zastosowania rozwiązań jest znacznie szerszy i obejmuje:
- Geotermalne pompy ciepła z pionowymi kolektorami sięgającymi nawet 200 metrów w głąb ziemi. Systemy te zapewniają niezwykle stabilne źródło energii do ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, osiągając współczynniki efektywności (COP) na poziomie 6-8.
- Instalacje HVAC obejmujące systemy nawilżania z parowaniemultradźwiękowym oraz armoterapią – systemy te mogą tworzyć różne strefy zapachowe w domu, dopasowując aromaty do pór dnia, nastrojów domowników czy specjalnych okazji.
- Systemy odzysku wilgoci i energii – zaawansowane instalacje wyposażone są w systemy odzysku wilgoci z powietrza wewnętrznego oraz odzysku energii z wód szarych. Ciepło z kanalizacji jest odzyskiwane przez wymienniki ciepła i wykorzystywane do podgrzewania powietrza nawiewanego.
– Kluczowym elementem nowoczesnych rozwiązań HVAC jest oczywiście ich pełna integracja z platformami zarządzania domem inteligentnym. Systemy uczą się preferencji użytkowników, automatycznie dostosowując nie tylko temperaturę, ale także jakość powietrza, poziom jonizacji i nawet aromat w pomieszczeniach. Są też w pełni zintegrowane z instalacjami fotowoltaicznymi czy magazynami energii
– dodaje Marcin Kosieniak.
Zaawansowane rozwiązania inżynierskie
W inwestycjach, które chcą uchodzić za innowacyjne, stosuje się systemy dystrubucji powietrza wykorzystujące efekt Coandy do równomiernej dystrybucji powietrza bez powstawania przeciągów. –Specjalne profile nawiewników zapewniają idealną cyrkulację powietrza przy zachowaniu ciszy akustycznej poniżej 25 dB – wyjaśnia Kosieniak.
Dochodzą do tego systemy ogrzewania i chłodzenia radiacyjnego zintegrowane z sufitami, ścianami i podłogami. Te rozwiązania zapewniają niezrównany komfort termiczny przy minimalnym ruchu powietrza i zużyciu energii.
–Najważniejszym wyzwaniem jest umiejętne balansowanie między zaawansowaniem technologicznym a prywatnością. Systemy HVAC generują ogromne ilości danych o wzorcach życia mieszkańców, co wymaga zabezpieczeń cybernetycznych na poziomie korporacyjnym –podkreśla Kosieniak. –Być może najtrudniejsze w całym tym procesie jest zapewnienie długoterminowej kompatybilności systemów. Domy projektowane dziś z platformami niezależnymi od infrastruktury mogą być upgrade’owane bez konieczności remontu, co jest kluczowe w kontekście szybko zmieniających się technologii – dodaje.
<b>Perspektywy rozwoju: molekularna kontrola składu powietrza</b>
– Patrząc na trendy światowe, przyszłości luksusowych systemów HVAC upatruję w pełnej integracji z koncepcją „domu jako żywego organizmu”. Systemy będą nie tylko reaktywne, ale proaktywne, czyli będą przewidywać potrzeby mieszkańców i automatycznie optymalizować środowisko pod kątem zdrowia, produktywności i samopoczucia. Wydaje się też, że rozwój technologii kwantowych, zaawansowanych materiałów fazowo-zmiennych i nanotechnologii otworzy nowe możliwości związane z efektywnością energetyczną i precyzyjną kontrolą klimatu. Systemy przyszłości będą zdolne do molekularnej kontroli składu powietrza, zapewniając nie tylko komfort, ale także aktywną poprawę zdrowia mieszkańców
– przewiduje Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.