Nowe trendy w aranżacji wnętrz

Jakie wnętrza będą modne w 2018 roku i czy najnowsze trendy różnią się od tych obowiązujących w poprzednich sezonach, mówi projektantka Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.


Lansowane obecnie aranżacje wnętrz nie różnią się na tyle radykalnie od poprzednich, żeby obawiać się, że urządzone dwa czy trzy lata temu mieszkania staną się niemodne. Wciąż bowiem panują dotychczas obowiązujące style, jak nowoczesny, skandynawski czy loftowy, tylko przybierają nieco inne oblicze. Dopasować wystrój do nowych trendów nie jest więc trudno – wystarczy sięgnąć po modne dodatki i zmienić kolorystykę, np. przemalowując część ścian i wymieniając kilka poduszek czy innych niekosztujących dużo drobiazgów.

 

F

oto. 1. Chcesz odmłodzić swoją aranżację, utrzymaną w bieli i szarościach? Wprowadź trochę dodatków w modnym kolorze, np. miętowym, jak zrobiono tu. Poduszki, szklane naczynia nie kosztują dużo, więc gdy zmienią się trendy, zastąpisz je innymi. To sposób na wnętrze, które zawsze będzie na czasie.

 

Kolory

Wszechobecne dotychczas biele i popielate szarości ustępują miejsca głębokim odcieniom, jak bordo, granat, czerń, ciemny turkus, grafitowy, czerń. Takie zdecydowane kolory wprowadzają do aranżacji bardzo wyrazisty, wręcz zmysłowy klimat i znakomicie komponują się w wieloma innymi kolorami. Jednak zwolennicy lekkich, jasnych i przepełnionych światłem wnętrz mogą spać spokojnie. Równie modne są bowiem łagodne pastele, czyli mocno rozbielone róże, błękity, zielenie i fiolety. Powodów do zmartwień nie powinni mieć też amatorzy spokojnej, sprzyjającej relaksowi atmosfery, bo na czasie jest również paleta barw ziemi (brązy, beże, szarości), co wiąże się z silnym od kilku sezonów i wciąż umacniającym się trendem powrotu do natury.

 

Materiały

 

Foto 2. Oszczędnie zaaranżowanej jadalni modnego sznytu dodają lampy ze złoconymi środkami kloszów. Nawet niewielkie akcenty złota robią luksusowe wrażenie – taką właściwość ma ten materiał.

 

Drewno w każdej postaci! Z niego mają być podłogi, okładziny fragmentów ścian, a nawet sufitów i oczywiście meble, także do kuchni. W zabudowach kuchennym łączy się zazwyczaj ten materiał z płytą lakierowaną, na ogół na ciemne kolory. Prawdziwym hitem jest marmur, nie tylko płyty kamienne na blaty czy do okładania ścian, ale i jego motyw, który widnieje na poduszkach, obrazkach i innych dekoracyjnych przedmiotach. Z metali zaś pojawiło złoto, kojarzone dotąd ze stylami pałacowymi i mieszczańskimi. Teraz ma opromieniać swym blaskiem nowoczesne aranżacje, dodając im ciepła, elegancji i splendoru.

 

Dodatki

 

Foto.3. Jasne drewno i płyta MDF lakierowana na ciemny grafit będą królować w kuchniach w tym sezonie. W prezentowanym projekcie przewidziano także inne modne materiały – złoto i marmur (lampy i obudowa kominka). Taki wystrój nie zestarzeje się przez lata!

 

W tym roku królują rośliny. Kwiaty rosną w doniczkach i miniszklarniach, umieszczonych w niemal każdym wolnym miejscu, a także stoją w wazonach i to nawet w loftowych aranżacjach, które w efekcie stają się przytulniejsze, zatracając typową dla siebie industrialną surowość. Bardzo modne są też wzory roślinne na tekstyliach i tapetach, ale nie drobne, tylko w rozmiarze XXL i w mocnych kolorach. Takie wyraziste ornamenty są w stanie narzucić  zupełnie nowy charakter wnętrzu.

 

Formy

 

Tu niewiele się zmieniło. Wciąż w cenie są geometryczne kształty, powściągliwość i prostota. Żeby jednak przełamać monotonię minimalistycznych wnętrz, zaleca się wprowadzić do nich mebel czy dodatek o ozdobnej formie – inspirowanej dawnym europejskim wzornictwem albo z innych regionów świata, głównie orientalnym. Taki eklektyczny element ożywi aranżacje i doda im indywidualnego charakteru.

 

Jeśli szukasz inspiracji, obejrzyj wnętrza zaprojektowane zgodnie z nowymi trendami przez Małgorzatę Górską-Niwińską.

KontaktPolecane firmyProjektanciDodaj ogłoszenie