Jak wybrać deskę do prasowania? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Pranie, suszenie, prasowanie, układanie – i tak w kółko, a prasowanie w tym wszystkim mogłoby nie istnieć. Też tak myślisz? Prasowanie na pewno należy do najmniej lubianych prac domowych, ale trudno z niego zrezygnować. Wybierz właściwą deskę, a ułatwisz sobie życie i zyskasz czas na przyjemniejsze zajęcia.

Pranie i prasowanie to czynności, które wykonujemy regularnie, zwykle codziennie. W ciągu tygodnia przy desce do prasowania możemy spędzać w sumie nawet kilka godzin. To właśnie dlatego nikt, kto miał już z prasowaniem trochę do czynienia, nie wybierze pierwszej lepszej deski z brzegu.

6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności

Zacznijmy od regulacji wysokości. Ktoś powie, że to przecież standard przy każdej desce do prasowania. To prawda, ale mechanizmy są różne: warto wybrać deskę bez regulacji stopniowanej. Wtedy ustawisz dokładnie taką wysokość, jaką chcesz. Twój kręgosłup będzie ci wdzięczny. Następna sprawa to stabilność.

Pod tym względem najlepiej sprawdzają się deski z czterema punktami podparcia lub szerszą podstawą. Jeśli mamy w domu dzieci lub większe zwierzęta, to najlepiej wybrać deskę z zabezpieczeniem przed składaniem się – mówi Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.

Dodajmy jeszcze trzy rozwiązania, które na pozór wydają się detalami, ale w praktyce robią różnicę. Pierwsze z nich to podstawka pod żelazko – jeśli nigdy nie korzystałaś z tego rozwiązania, to od razu je docenisz. Odpowiedniej wielkości podstawka zapewnia ogromną wygodę. Przydają się też gniazdko elektryczne oraz antenka na kabel od żelazka. Np. zwisający kabel zwyczajnie przeszkadza w poruszaniu się przy desce, co potrafi uprzykrzyć życie, a poza tym to po prostu niebezpieczne.

To sześć podstawowych funkcjonalności, ale przy wyborze deski warto zadać sobie jeszcze trzy kluczowe pytania: do jakich rzeczy, jak często i gdzie będziemy jej używać.

Dobre rozwiązanie na duże pranie

Koszule, ale też większe formaty – jak prześcieradła, zasłony czy większe poszewki – potrafią sprawić mnóstwo problemów na desce do prasowania. Dodajmy: na niewłaściwej, czyli w tym przypadku za małej desce. Spokojnie: deska odpowiednia do prasowania np. prześcieradła wcale nie musi mieć powierzchni kilku metrów kwadratowych.

Rozwiązaniem jest wyciągana szyna, na której można powiesić prześcieradło czy inną większą tkaninę. Dzięki temu nie dotyka ona podłogi i łatwiej nią manewrować podczas prasowania. Dodatkowo, w przypadku deski Perfect 2in1 XXL, podstawka na żelazko jest ruchoma i na nią również można założyć prasowane ubrania. Z kolei kształt blatu tej deski ułatwia prasowanie koszul lub t-shirtów. Na jeden raz, bez przesuwania, można w ten sposób wygładzić cały tył koszuli – wyjaśnia ekspert Viledy.

Sprawne prasowanie z odpowiednim pokrowcem

Duża ilość rzeczy do prasowania może odstraszać, ale okazuje się, że przy pomocy odpowiedniej deski można sobie komfortowo poradzić nawet z całą górą koszul, koszulek, spodni, ręczników itd. Kluczem do sukcesu jest to, żeby deska dobrze współpracowała z wydajną stacją parową lub żelazkiem ustawionym na wyższe temperatury. Warto rozejrzeć się za deską wyposażoną w pokrowiec z nieprzepuszczalną warstwą aluminiową, która działa na parę wodną jak szczelny ekran – odbija ją i oddaje ciepło, niemal w 100%, z powrotem do prasowanej tkaniny.

Po pierwsze, uzyskujemy wtedy efekt dwustronnego wygładzania, dzięki czemu prasowanie idzie naprawdę sprawnie. Po drugie, unikamy ryzyka, że pod deską zacznie się skraplać i kapać woda, nawet jeśli prasujemy więcej rzeczy przy użyciu stacji parowej. Tak skonstruowana jest np. deska Total Reflect Plus – mówi Magdalena Jaklewicz.

Małe, szybkie prasowanie

To coś w sam raz dla singli lub dla osób, które nie mają gdzie trzymać dużej deski do prasowania. Mowa o tzw. desce stołowej, czyli rozwiązaniu minimalistycznym, choć na szczęście nie trzeba tu rezygnować z funkcjonalności. Taka deska powinna być lekka, poręczna, łatwo się rozkładać i składać.

Kompaktowe rozmiary sprawiają, że można ją ustawić na stole, podłodze, blacie kuchennym lub na łóżku. Np. deska Carino jest wyposażona w antypoślizgowe nakładki na nóżki i można ją bez obaw postawić dosłownie na każdej powierzchni. Bardzo praktyczny jest też wieszak, dzięki któremu można ją przechowywać np. w szafie, co jest bardzo istotne w przypadku niewielkich mieszkań – podkreśla ekspert marki Vileda.

Tego rodzaju deska to również dobre rozwiązanie na wakacje na kempingu. Zajmuje niewiele miejsca, a w razie potrzeby w każdej chwili mamy ją pod ręką.

 

O firmie:

Vileda w Polsce rozpoczęła swoją działalność w roku 1994. Od tego czasu rozbudowała doskonałą dystrybucję we wszystkich miastach Polski i jest obecna zarówno w sieciach międzynarodowych, jak i na rynku tradycyjnym Vileda gwarantuje najwyższej jakości artykuły gospodarstwa domowego, dzięki czemu sprzątanie, prasowanie i suszenie stało się czystą przyjemnością, a liczba lojalnych klientów zwiększa się z roku na rok. Firma FHP Vileda (Freudenberg Household Products Vileda) jest częścią koncernu Freudenberg, który cieszy się ponad 150 letnią tradycją. Koncern Freudenberg to rodzinna firma założona w roku 1849 roku w Niemczech w mieście Weinheim przez Carla-Johanna Freudenberga. Obecnie posiada 280 oddziałów w 42 krajach  i zatrudnia ponad 30.000 pracowników. Dzięki ciągłej pracy nad nowymi rozwiązaniami technicznymi wszystkich produktów do sprzątania (od ściereczek, zmywaków i rękawiczek poprzez całą gamę mopów i systemów czyszczących po całą kategorię do prasowania i suszenia), Vileda stała się światowym liderem w branży mechanicznych środków czystości.

Więcej informacji: www.vileda.pl

KontaktPolecane firmyProjektanciDodaj ogłoszenie