Ergonomia w przestrzeni biurowej

Dzisiaj nikt już nie bagatelizuje znaczenia ergonomii w przestrzeni biurowej. Zadaniem projektantów i producentów mebli biurowych jest propagowanie najlepszych rozwiązań podnoszących komfort codziennej pracy.

 

Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że biuro to jedynie miejsce pracy, które przede wszystkim powinno być urządzone jak najniższym kosztem. Dzisiaj spojrzenie na pomieszczenia, w których przeciętnie spędzamy około czterdziestu godzin tygodniowo jest zupełnie inne.

Jedną kwestią jest oczywiście estetyka i naturalna potrzeba człowieka do otaczania się pięknymi przedmiotami. Zarówno w tradycyjnej jak i ultranowoczesnej odsłonie. A w przypadku dobrze wykonanego wnętrza znaczenie ma każdy element jego wykończenia. Meble, wykładziny, oświetlenie, a także wszelkie elementy dekoracyjne, które jeszcze do niedawna uznawane były w biurach za całkowicie zbędne „ rozpraszacze”.

Klienci coraz chętniej decydują się na współpracę z profesjonalnymi biurami projektowymi i wnętrzarskimi. Są też, co najważniejsze, dużo bardziej świadomi czynników wpływających na wzrost i obniżenie produktywności pracowników. Naukowcy zdefiniowali zjawisko znane każdemu pracodawcy  –  nieefektywna obecność w pracy spowodowana złym samopoczuciem pracownika. Dla niejednej osoby zaskoczeniem jest fakt, jak łatwo można to zmienić. Na dodatek takie zmiany niekoniecznie wymagają wysokich nakładów finansowych. Prawda jest taka, że przemyślany projekt, zgodny z zasadami ergonomii koncepcyjnej lub korekcyjnej może być nie tylko stosunkowo niedrogi, ale również powinniśmy na niego patrzeć jako na dobrą, zwracającą się szybko inwestycję. Według badań jeden pracownik, którego stanowisko pracy zbudowano w sposób przypadkowy i nieprzemyślany traci dziennie nawet osiemdziesiąt sześć minut pracy ! Z drugiej strony znamy wyliczenia mówiące, że każdy dolar zainwestowany w ulepszenie stanowisk pracy przynosi zysk rzędu około 3,8 dolara ! Rachunek zysków i strat jest tu więc oczywisty.

Jeżeli chodzi zaś o rozwiązania ergonomiczne i prozdrowotne, to absolutnym hitem pozostają biurka z regulowaną wysokością. Kraje takie jak Australia, USA czy Szwecja prawnie wprowadziły obowiązek zapewnienia pracownikom mobilnych stanowisk pracy. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z regulowanych biurek i swobodną zmianę pozycji podczas pracy uważają się za bardziej skupionych i pozytywnie nastawionych do nowych zadań. Potwierdzają to również wyniki badań : poziom stresu obniża się o tych osób o blisko 33 % , a ich produktywność wzrasta o … 66 % ! .

Najważniejszą kwestią jest więc stworzenie przestrzeni biurowej , która łączy w sobie estetykę, funkcjonalność i ergonomię. Nie odbierajmy też pracownikom prawa do swobodnej organizacji miejsca pracy. Pamiętajmy, że godzina w przyjaznym otoczeniu może być dużo bardziej produktywna niż osiem godzin w niekomfortowej przestrzeni.

Elżbieta Pyrek, właścicielka firmy Elzap

Dodaj komentarz

KontaktPolecane firmyProjektanciDodaj ogłoszenie