Czym zaimpregnować drewnianą pergolę?

Pergola (kratka drewniana) to lekka, drewniana konstrukcja, która urozmaica i upiększa naszą architekturę ogrodową. Stanowi podporę pod rośliny i pnącza, daje relaksujący cień w ogrodzie. Jak każda konstrukcja wykonana z drewna wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Dwa impregnaty marki Bondex, bezbarwny preparat Wood Preserver oraz hybrydowy Strong Wood Protection to wzmocniona ochrona drewna przed wszystkimi najbardziej szkodliwymi wpływami, zarówno warunkami atmosferycznymi, jak i przed owadami, grzybami pleśniowymi i glonami.

Tradycyjna pergola składa się z dwóch rzędów podpór (słupków) i ułożonej na nich lekkiej kratownicy. Można wykonać ją samodzielnie, używając pociętych i frezowanych lameli lub kupić gotową w sklepie. Niezależnie od wykonania, wszystkie elementy drewniane należy zabezpieczyć. Na co najbardziej narażone jest drewno na zewnątrz? Wilgoć, wiatr, opady, czy szkodliwe promieniowanie UV to najczęstsze zagrożenia dla powierzchni oraz struktury materiału. Na powierzchni mogą powstać pęknięcia, przetarcia, zarysowania. Do tego dochodzi korozja biologiczna, czyli niszczące działanie bakterii, grzybów, owadów. Marka Bondex podpowiada jakich preparatów użyć, aby maksymalnie ochronić drewnianą pergolę na długie lata.

I Etap – Ochrona przed owadami oraz grzybami

Pierwszą czynnością zabezpieczająca drewnianą pergolę jest pokrycie jej bezbarwnym preparatem np. Wood Preserver. Główną zaletą tego preparatu jest przede wszystkim utworzenie powłoki dogłębnie zabezpieczającej strukturę drewna. Dzięki temu mamy gwarancję ochrony przed owadami – szkodnikami technicznymi drewna oraz szkodliwym oddziaływaniem grzybów powodujących siniznę, czy głęboki rozkład, zarówno drewna miękkiego iglastego, jak i twardego liściastego. Innym ważną cechą impregnatu jest jego długoletnie działanie. Pomalowanie 2-3 warstwami w odstępach co 4 godziny między warstwami zapewnia ochronę naszej drewnianej pergoli na długie lata. Mniej ważny na tym etapie impregnowania drewna jest element dekoracyjny, stąd też Wood Preserver nie nadaje koloru. Podczas aplikacji (nakładamy produkt pędzlem) i wysychania impregnatu temperatura powietrza, podłoża oraz produktu powinna wynosić od +10 do +30 °C. Wilgotność względna powinna wynosić poniżej 80%. Warto zwrócić uwagę, że jest to produkt wodny, posiadający szybki czas schnięcia ok. 4 h w porównaniu z produktami rozpuszczalnikowymi.

 

 

II Etap – Hybrydowa ochrona przed warunkami atmosferycznymi oraz efekt dekoracyjny

Drugim etapem impregnacji drewnianej kratki po nałożeniu bezbarwnego preparatu jest pokrycie całej konstrukcji hybrydowym impregnatem ochronno-dekoracyjnym Strong Wood Protection. Jest to ochrona przede wszystkim przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (zapewnia też ochronę przed grzybami pleśniowymi i glonami). Hybrydowe połączenie unikatowych żywic zapewnia wnikanie impregnatu w strukturę drewna, tworząc twardą powłokę odporną na działanie m.in. wody, deszczu, śniegu, słońca oraz promieni UV. Dodatkowo, jako preparat o walorach dekoracyjnych zachowuje naturalny rysunek drewna. Dostępny w 10 kolorach w macie, od tradycyjnych odcieni dębu, mahoniu, czereśni, po ciekawą barwę szarości. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla kogoś kto nie dysponuje zbyt dużą ilością czasu na prace ogrodowe, ze względu na krótszy czas schnięcia niż tradycyjne preparaty rozpuszczalnikowe. Bondex Strong Wood Protection daje możliwość zakończenia prac nawet w ciągu jednego dnia. Sugerujemy nakładanie 1-2 warstwy (przy użyciu pędzla) w odstępie 10 godzin między warstwami. Impregnowanie należy przeprowadzać w temperaturze podłoża i otoczenia +10°C do +30 °C. Podwyższona wilgotność i niska temperatura powodują wydłużenie czasu schnięcia – mówi Edyta Sokolnicka, Brand Manager marki Bondex.

 

 

Cena Bondex Wood Preserver 0,75 l – 27,98 zł

 

Cena Bondex Strong Wood Protection 0,75 l – 25,99 zł

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu inspiracyjnego

Więcej informacji na:

http://www.bondex.pl/

 

O marce

PPG Deco Polska Sp. z o.o. (z siedzibą we Wrocławiu) to producent wiodących na polskim rynku farb i lakierów, w tym sztandarowej marki Dekoral. Do PPG Deco Polska należą także marki: Dekoral Professional, Bondex, Drewnochron, Domalux, Domalux Professional, Sigma Coatings, Malfarb, ProGold, Centra Dekoral Professional, Studia Dekoral, Akademia Techniczna.

 

Firma PPG Deco Polska jest częścią koncernu PPG Industries – światowego lidera na rynku farb, lakierów przemysłowych, produktów chemicznych, wyrobów optycznych, szkła, szkła płaskiego i innych materiałów specjalnych. Firma powstała w 1883 roku. Zaopatruje klientów z branży przemysłowej, transportowej, budowlanej oraz klientów detalicznych. Siedziba PPG znajduje się w Pittsburghu (USA). Firma działa w ponad 60 krajach świata i zatrudnia ok. 40 tys. pracowników.  Wartość sprzedaży w 2010 roku wyniosła 13,4 miliarda dolarów. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

KontaktPolecane firmyProjektanciDodaj ogłoszenie